Pierwsze warsztaty pomyślnie zakończone na Uniwersytecie Canakkale Onsekiz Mart

W ramach unijnego programu Erasmus+ KA220-VET realizowanego przy wsparciu Narodowej Agencji, Çanakkale Onsekiz Mart University pomyślnie zakończył pierwsze warsztaty, które przyczynią się do określenia standardów zawodowych techników w ramach projektu zatytułowanego „Rozwój umiejętności zawodowych techników elektromechaników w zakresie konserwacji i naprawy bezzałogowych statków powietrznych”. Projekt o numerze 2023-1-TR01-KA220-VET-000151085 koodrynowanym przez Uniwersytet Balıkesir we współpracy z Uniwersytetem Çanakkale Onsekiz Mart i Mellis Education Technologies.

Warsztaty odbyły się na Wydziale Rolnictwa i cieszyły się dużym zainteresowaniem środowisk akademickich i liderów sektorowych. W sesji otwierającej rektor Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart prof. dr R. Cüneyt Erenoğlu, dziekan Wydziału Rolniczego prof. dr Arda Aydın, dyrektor Szkoły Lotnictwa Cywilnego Uniwersytetu Balıkesir prof. dr Abdullah Soykan, koordynator projektu ÇOMU dr Cumali Yaşar i partner projektu Caner Anda z Mellis Education Technologies wygłosili przemówienia.

Prof. dr Cumali Yaşar ocenił przyszłość pojazdów autonomicznych, Caner Anda znaczenie kwalifikacji zawodowych, a prof. dr Abdullah Soykan wyniki projektu. Rektor prof. dr R. Cüneyt Erenoğlu podkreślił wpływ technologii UAV na sektor.

Pierwszego dnia warsztatów prof. dr Cafer Türkmen wygłosił prezentację zatytułowaną „Wzrost znaczenia pojazdów autonomicznych: Rewolucja w transporcie powietrznym, lądowym i morskim”, prof. dr Cafer Türkmen wygłosił prezentację. Następnie prof. dr Seyhun Durmuş przedstawił informacje na temat „Porównawczej oceny rozwoju komponentów dronów i oprogramowania sterującego”, a prof. dr Gültekin Basmacı z Uniwersytetu Mehmeta Akifa Ersoya przedstawił informacje na temat „Projektowania i budowy dronów”. Prof. Ünal Battal z Uniwersytetu Technicznego w Eskişehir przedstawił prezentacje na temat rynku UAV i finansowania, a Zülhice Gözcan z Uniwersytetu Trakya na temat aspektów cyberbezpieczeństwa technologii pojazdów autonomicznych i ich znaczenia dla techników.

Dyrektor generalny MAYFly Aviation Elek. inż. Yasin Çelik, dyrektor generalny MAYFly Aviation, wygłosił prezentację na temat „Bezzałogowe statki powietrzne oparte na skrzydłach obrotowych i ich przyszłość” i przedstawił uczestnikom informacje wraz z demonstracją technologii. W końcowych sesjach warsztatów, Assoc. Prof. Dr. Can Aktaş, Dr. Tülay Dargut Güler i Dr. Zafer Karadayı z Çanakkale Onsekiz Mart University dalej opracowali ramy aplikacyjne projektu. Inżynierowie elektronicy Yasin Çelik i Abdullah Çakıroğlu z MAYFly Aviation, znani ze swojej pracy nad technologiami UAV, podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się pod przewodnictwem menedżerów Mellis Education Technologies, Canera Anda i Elif Anda. W pierwszej sesji tego dnia uczestnikom rozdano formularze zadań warsztatowych i udzielono szczegółowych informacji na temat metod realizacji. W sesji wzięli udział prof. dr Abdullah Soykan i prof. dr Seyhun Durmuş z Uniwersytetu Balıkesir, prof. dr Gültekin Basmacı z Uniwersytetu Mehmeta Akifa Ersoya, prof. dr Ünal Battal z Uniwersytetu Technicznego Eskişehir oraz technik-badacz z Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart; Assist. Asystent. Prof. Dr Cumali Yaşar, Prof. Dr Cafer Türkmen, Assoc. Dr Can Aktaş, Assoc. Assoc. Dr Tülay Dargut Güler, Dr Zafer Karadayı. Wśród przedstawicieli sektora, MAYFly Aviation’s Elk. Eng. Yasin Çelik, Abdullah Çakıroğlu z MAYFly Aviation; IT. inż. Mehmet Arpa z ETIYA oraz doktorantka Zülhice Özcan z Uniwersytetu Trakya.

W drugiej sesji, zatytułowanej „Zastosowanie formularza analizy zawodowej”, przeprowadzono intensywne badanie zestawów umiejętności i standardów zawodowych wymaganych od techników elektromechaników. Sesja ta obejmowała ocenę tego, jakie zadania wykonują technicy, jak często i jak bardzo są one złożone, za pomocą formularza analizy zawodowej. Sesja zakończyła się uzyskaniem ważnych danych w celu poprawy kompetencji zawodowych uczestników i opracowania programów szkoleniowych zgodnych z potrzebami sektora.

W tej części warsztatów szczegółowo omówiono narzędzia używane do naprawy, demontażu i montażu części, rozwiązywania problemów z podstawową elektroniką, wymiany części i kalibracji dronów. Ponadto podkreślono bardziej zaawansowane umiejętności, takie jak przeprowadzanie testów w locie i rozwiązywanie złożonych problemów z czujnikami i komunikacją. Te praktyczne sesje szkoleniowe miały ogromne znaczenie w przygotowaniu techników do pracy w terenie.

Drugi dzień projektu UAVET przyczynił się do podniesienia standardów zawodowych w branży poprzez wyposażenie techników elektromechaników w praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat wyzwań, przed którymi staną podczas konserwacji i naprawy statków powietrznych. Warsztaty umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z najnowszymi technikami i najlepszymi praktykami w ich dziedzinie oraz wzmocniły współpracę między przemysłem a środowiskiem akademickim”.

Warsztaty te są uważane za strategiczny krok w kierunku zwiększenia wyszkolonych zasobów ludzkich w Turcji w dziedzinie technologii bezzałogowych statków powietrznych. W ramach projektu planowane jest przeszkolenie 100 studentów zgodnie z tymi standardami w procesie określania modeli i standardów szkolenia zawodowego.